Sami nejlíp víte, co vám je

Jen nevíte.. resp. nevíme, jak se k tomu dostat, že? Chci to či ono? Chci to opravdu, nebo si jen myslím, že to chci? A jak se vidím? A vidím se tak ve skutečnosti, nebo si to jen myslím, aby si jiní něco mysleli či nemysleli?

 

„Vyberte si kartu, buď náhodně – jako se to dělá s tarotovými kartami, nebo si prostě vyberte tu, co se vám líbí, co vás zaujala,“ říká lektorka a terapeutka Arnoštka Berousková, která karty používá při práci s klienty. „Najděte si na „své“ kartě, kde jste na ní Vy,“ odhaluje, jak karty používá ona sama.

 

„Tyto karty moc ráda používám, protože v tom má každá svůj jedinečný příběh,“ přiznává.

 

 

 

Arnoštka vypráví o kartě, kterou si vybrala, první: „Já vidím tady obličej, z hlavy mi rostou kytky, nějaké jsou trochu ovadlé, protože jsem přijela jsem trochu unavená. Vlastně jsem si tu kartu už tahala, mám tam štít a křídlo, jsem vlastně taková bojovnice, potřebuju to křídlo a štít pro ten svůj život. Ale neviděla jsem před tím ty kytky, co mi rostou z hlavy, je to vlastně taková koruna, mám pocit, že mě ta karta k něčemu povolává.

 

A co další ženy?

 

Žena1: Já se vidím zhruba tady, přijde mi to jako takovej kočičí netopýří obličej.

Arnoštka: Co je okolo?

Žena1: Cítím se tam jako zvíře, někde v divočině, ale nevím, jak si to mám vyložit. Jako v domácím prostředí, nevím, co si o tom mám myslet.

Arnoštka: Takže se vnímáš jako kočka? Třeba se ti tam objevilo nějaké silové zvíře

Žena1: Prodírám se tou divočinou. Původně mě to zaujalo, že má čokoládovou barvičkou.

Arnoštka:  Takže kočka, která se prodírá divočinou. Já myslím, že to ještě někde uvidíš a vzpomeneš si na to.

Žena 1: A syn  si vybral tohle, to je typický – uplně jasnej, jak všechny ty podněty z toho světa na něj jdou a on to vidí v těch barvičkách, není nad čím přemýšlet.

 

 

 

Žena2: Já jsem se našla v tomhle světlým místě, pak mi to přišlo jako plod.  To bílé místo je sexualita,  páteř plodu je na takovým stonku, koukám se na to všechno seshora. Takový odstup, kde se koukám na to, co se děje a má to co dělat s tou sexualitou. A je to ještě z pozice toho plodu.

Arnoštka: Plod je vždycky symbolika toho, že se něco rodí. Mě zaujalo, že stojíš blízko toho proudu, té páteře. Napadá tě  nejaké poselství?

Žena2: No že by bylo dobrý se  přiblížit, než es jenom koukat na ten život.

 

Žena 3: Já se vidím tady, takovou zahalenou osobu, má jen bílej obličej, jinak žlutej hábit, je za takovou záclonou.

Arnoštka: Jaká je ta osoba?

Žena3: Čistá

Arnoštka: Důležitý je vědět, že seš čístá, to je důležitý, že to víš.

Žena3: Čistá. zkouší  vystrkovat  růžky či jak to říct, vykukuje ven,  ale pořád je zahalená, důležitý je takovej závěs, je to napůl, ale přikrývá obličej.

 

 

 

Žena4: Já mám tuhle. Připomíná mi to na první pohled plod nebo dělohu, ale pak mě zaujal tady ten malej ptáček uprostřed.

Arnoštka: V čem je ten ptáček?

Žena3: Je takovej zavřenej, nemůže moc ven.

Arnoštka: Jsou tam někde otevřený dvířka?

Žena3: Jo, tady jo

Arnoštka: To se někdy stává, že jsou lidi jako ptáčci v kleci, myslí si, že je zavřená a ona je přitom otevřená . hezkej ptáček, takovej ledňáček. Takže poselství přišlo?

Žena3: jo

 

Na závěr Arnoštka vysvětluje, jak karty fungují: „Já, stará tarotářka, v podstatě už nepoužívám žádné jiné. Fajn je na nich to, že na rozdíl od dalších karet tam nejsou žádná písmenka, žádná slova, nejsou tam ani konkrétní obrázky. Dnešní lidi jsou zvyklý používat  levou hemisféra – ta  má radost, že může číst ta písmenka, má se čeho chytit a myslet si o tom obrázku něco, protože to přece zná a rozumí tomu. S těmito kartami je levá hemisféra tak trochu zablokovaná, neví, co si o tom má myslet, takže nechá tu pravou, aby si tam svým pocitem vytvořila, co potřebuje vidět.

 

Příběh karet

Jak to začalo

Během mateřské dovolené jsem u sestry zahlédla několik obrázků dělaných horkým voskem – metoda se nazývá enkaustika -  a ty mě okouzlily. Musela jsem to zkusit také a hned mě to chytlo. Když syn spal, „žehlila" jsem obrázky. Některé byly pozitivně laděné, některé méně, záleželo na mém rozpoložení a náladě. To je na obrázku to kouzelné, nikdy nevíte, co se pod žehličkou objeví, ale víte, že nálada na obrázku je vaše nálada.

Motivační kartičky

Ráda se posouvám v životě vpřed a mj. mi v tom pomáhají citáty. Připomínají mi moudra, na která člověk v denním shonu lehce zapomene. Proto vznikly motivační kartičky: na jedné straně je můj obrázek, na druhé je motivační či inspirativní citát. Prvních dvacet kartiček vyrazilo do světa.

Proč to není větší?

Na mateřské i po ní jsem navštěvovala různá podnikatelská setkání a kurzy. Na jednom takovém ženském kruhu se mě Blanka Jůnová ptala, proč ty obrázky nejsou větší, že by se jí to líbilo jako pomůcka na koučink. Na další setkání, na snídani, se mě ptala Monika Rollová, proč ty obrázky nejsou větší a proč jich není víc? Zkrátka požadavek na větší karty se ke mne hrnul ze všech stran! Tak jsem se do toho pustila!  Velké významné plus je to, že ráda pomáhám, nejen sama sobě smiley, ale i druhým.

 

Takže pokud něco, co jsem já vytvořila bude pomáhat při komunikaci s lidmi, kteří  mají problémy nebo jen prostě chtějí něco dělat lépe... je to prostě pecka! Normálně mě to dojímá angel

 

Vše o kartách

KOUČINK

TERAPIE

LEKTOROVÁNÍ

STORYTELLING

PRÁCE S POSTIŽENÝmi

VYMÝŠLENÍ PŘÍBĚHŮ S DĚTMI

ZÁBAVA S KAMARÁDKAMI

TRÉNINK MOZKU S BABIČKOU

....

Možností je milion.

Dnes často pracujeme  s racionální složkou člověka, s jeho pravou hemisférou. Avšak existuje způsob, jak ji „vyřadit z provozu” a dostat se tak k našim pocitům, k naší intuici, zkrátka k tomu, co je skutečně uvnitř nás. 
 
Jak tedy odstranit to, co si myslíme, nebo si myslíme, že bysme si měli myslet?
 
Stačí před naše oči dát něco na první pohled neuchopitelného. 
 
Co? 
 
Třeba abstraktní obrázky.

Možnost   jak odhalovat těžko odhalitelné jsem ztvárnila ve formě karet pro koučink a terapii, které jsem pro vás vytvořila. Karty jsou "žehlené" - používám metodu enkaustika, což je malba horkým voskem. Vosk se nanese na žehličku (speciální či obyčejnou na nejnižší teplotu) a nanese se na křídový papír. Obrázky naskenuji či vyfotím.. a nechám vytisknout smiley

Nejprve jsem vytvořila motivační kartičky - na jedné straně je můj obrázek, na druhé motivující citát. Posléze se začali ozývat hlasy, proč ty obrázky nejsou větší. Chodila jsem světem, naslouchala, testovala, radila se... a vytvořia

KARTY PRO KOUČINK A TERAPII

Abstraktní obrázky bez jediného slova,  bez hesel.

 

*NAPROSTÁ SVOBODA, ŽÁDNÉ SVAZOVÁNÍ, PŘIŘAZOVÁNÍ K NĚČEMU HNED V POČÁTKU*

 

 

Tisíc a jedna možností použití - ke spolupráci jsem přizvala odborníky z různých oblastí, kteří karty zkoušeli ve své praxi s klienty. Jejich zkušenosti s kartami a s klienty jsme sepsali do knihy, která ke kartám pro koučink a terapii patří. 

"Karty lze použít v situacích, kdy má smysl využít zpředmětnění jako nástroj konkretizace nějakého aspektu klientova vnitřního světa, vnějšího světa jeho vztahů i rozličných aspektů jeho problému. Jsou tedy vlastně využitelné kdekoliv, kde by šlo využít i techniky aktivní arteterapie."
Mgr. Michal Mynář

"Obrázkové karty jsou neocenitelným pomocníkem, který umožňuje vizualizovat myšlenky, pocity i slova. A nezřídka i to, co zatím odpočívá v nevědomí."

Ing. PhDr. Zdeňka Havrlíková

 

Na knize se podíleli tito odborníci: 

U každého si můžete přečíst: jak pracuje, jaké hodnoty uznává či ještě lépe žije, co je pro ni či pro něj důležité. Já sama když čtu či slyším nějaké reference - chci vědět, kdo mi je dává.

Objednávejte ZDE

 

JEŠTĚ VÍCE O KARTÁCH:

Velký potenciál mají karty pro práci s postiženými dětmi i dospělými - příklad v článku Vzpomínky duše.

Tímto způsbem jdou karty používat opravdu s každým: Kde jste na té kartě Vy?

 Máte ve svém okolí seniora? I on může strávit příjemné chvilky s kartami: Večer krajkářky.

 

heart

DENÍČEK KARET

  • 18. únor: s Klárou Papáčkovou plánujeme setkání maminek, dětí  a karet pro koučink a terapii v mateřském centru Balonek v Praze. Zatím je vše v plenkách, ale kdo si počká.. wink
  • 14. únor: Setkávám se s Bárou Schneiderovou, ředitelkou Story-telling.cz, která má v šuplíčku mé karty.  Na představení Sledi ve vlastní šťávě karty "nehrají", ale již plánujeme návštěvu na kurzu storytellingu, kde budou. Těším se moc, jak na karty, tak na storytelling! Je to úžasná věc!
  • 19. leden 2015: Karet je prodáno několik desítek.. sbírám zpětnou vazbu a musím říct, že je krásná! Karty prostě a jednoduše fungují! ->> Kdo karty používá
  • 16. leden 2015: Karty jsem ukazovala, ale i zkoušela na Dni, kdy se budu mít ráda, kde jsem vyprávěla "Jak si splnit sen". Jedna  z posluchaček si vybrala kartu, která ji nejvíc přitahovala.. našla  místo, kde je na ní ona. Ptala jsem se, co je okolo - diamantová jeskyně, řekla. A nepřipadáte si v životě jako v diamantové jeskyni? Zarazila se a přikývla..
  • 21. červen 2015: Karty jsou zrozeny  - stihla jsem to před prázdninami, kdy jsem byla hodně na cestách, jako asi každý rodič, co má dítě ve státní školce.. smiley

Top