Karty a kartičky: co je co

 
Trochu jiné, trochu stejné. Jedny velké, jedny malé. Jedny s textem, druhé bez textu. A použití? Prapůvodně jiné, ale také se prolíná. Motivační kartičky a karty pro koučink a terapii - pojďme se podívat co je co a na co vše se dají použít.
 
MOTIVAČNÍ KARTIČKY
 
Tyto kartičky vznikly jako první. Mají rozměr 8,5 x 5,5 cm, tedy stejně jako občanský či řidičský průkaz, který se dnes vydává nebo platební karta či věrnostní kartička. Proč? Jejich smyslem je to, aby se daly umístit na dobře viditelné místo, aby je člověk mohl mít pořád při sobě. A jedním z těchto míst je právě třeba peněženka a její přihrádky na kartičky.
 
Motivační kartičky vznikly v době, kdy jsem byla sama s prvním synem a konečně se i podařilo být vzhůru o pár hodin víc než on. Zpočátku jsem hodně spala - stejně jako on, byla jsem vyčerpaná. Byl takové to miminko, kterému se musíte pořád věnovat: neexistovalo položit jej třeba do lehátka a jít si něco dělat, vyžadoval kontakt a nějakou tu zábavu, tak jsem se mu věnovala bez přestávky, nechtěla jsem, aby pořád plakal, i když naplakal se i tak, hlavně v noci, když ho bolelo bříško. Ale zpět ke kartičkám.
 
 
V té době jsem poznala enkaustiku a okouzlila mě. Přišlo mi líto dávat obrázky jen tak do šuplíku, aby je nikdo, kromě mě, neviděl. Vzpomněla jsem si na kartičku s obrázkem indické bohyně na jedné straně a podpůrným textem na straně druhé, co jsem měla doma, a napadlo mě: co kdybych udělala podobné kartičky! Na jedné straně krááásně barevný obrázek, na straně druhé něco, co člověka podpoří, nakopne, připomene mu, že život je fajn, i když padá únavou na hubu, utápí se ve smutku a navíc počítá každou korunu.. A tak vznikl nápad vytvořit motivační kartičky.
 
Jak kartičky používat
 
1)  Milá připomínka
 
Kartičku si můžete mít jednu - ať už jste si ji vybrali sami nebo jste ji dostali. A to zrovna tu, kterou v tuto chvíli nejvíc potřebujete. Může to být třeba tato:
 
 
Pro které chvíle se hodí? Právě pro ty, kdy vás přepadá pesimismus, nemůžete se s něčím popasovat… V tu chvíli je dobré si připomenout, že  je zázrak, že tu vůbec jsme. I když nám třeba právě odešel někdo blízký, můžeme být vděčni za všechny ty chvíle, co jsme si s ním prožili.  Když se nám nedaří v práci, určitě si vezmeme i z takovéto situace ponaučení… Když jdeme do přírody, stačí se podívat kolem sebe, na rozkvetlou louku, na motýla nebo keř se zmrzlými šípky obalený ledovými krystalky… vždyť to je jeden zázrak vedle druhého!  
 
Kartiček můžete můžete mít více a jednu si vylosujete každé ráno a zamyslet se, proč vám dnes padla do ruky zrovna tato. Ať už máte jednu čí více, jak jsem již psala - hodí se do peněženky, pod monitor počítače, ke kalendáři, za rám zrcadla, zkrátka tam, kam se několikrát denně podíváte. 
 
2) Jak to říct...
 
Chcete vyjádřit účast či podporu někomu blízkému? Ale klidně i někomu, koho moc neznáte, ale neumíte najít ta správná slova? Nebo chcete nenápadně něco navrhnout, jak by se to či ono dalo vyřeit, ale bojíte se, že by adresát váš vzkaz nepřijal dvakrát nadšeně? Zkuste to říct slovy klasika... tedy citátem na pěkné kartičce, která může být stále na očích wink
 
Například tato kartička má tu moc, že vhání lidem slzy do očí... to vím jak z vyprávění, ale viděla jsem to i na vlastní oči. Jo, když musíme, tak zabereme a jdeme dál. Nic jiného nezbývá...
 
 
3) Koučování atp. 
 
Další použití vychází z karet pro koučink a terapii, proto se posléze přesuneme k nim. Společné mají karty to, že na nich jsou moje obrázky. Ale jaké jsou rozdíly?

 

 ROZDÍLY:

Text: motivační kartičky mají na druhé straně citát, karty pro koučink a terapii nemají text nikde žádný. Samozřejmě malé kartičky nemusíme otáčet na druhou stranu s textem, když na to přijde.
 
Výběr obrázků: na motivačních kartičkách jsou obrázky, které na většinu lidí působí pozitivně, na kartách pro koučink a terapii jsou i obrázky, které na většinu lidí působí pesimisticky, smutně, ošklivě - větší spektrum obrázků umožňuje širší použití a lehčí výběr pro klienta
 
Velikost: motivační kartičky - 8,5 x 5,5 cm,  karty pro koučink a terapii: 8x12 cm
 
Kniha: ke kartám pro koučink a terapii zato však patří kniha o 42 stránkách, kde jsou mj, tipy na  použití od pěti odborníků různých profesí
 
Lamino: motivační kartičky jsou zalaminované leskle, karty pro koučink a terapii matně - při práci například u stolku nehází odlesky, působí komorněji, seriozněji. Motivační kartičky jsou naoapak svým lesklým vzhledem líbivější na první pohled.
 
Počet: v současné době je téměř totožný, ale obou typů  karet bude přibývat.
 
 
 
KARTY PRO KOUČINK A TERAPII
 
Tyto karty jsou vlastně reakcí na motivační kartičky. Různí lidé, třeba z řad koučů, se mě začali ptát: a proč ty obrázky nejsou větší? Hodilo by se mi to při koučování… A já se zeptala sama sebe: no, proč ty obrázky nejsou větší? A udělala je větší. Největší otazník ležel nad tím, zda i zde bude nějaký text či slovo, heslo, motto.. jako to bývá na jiných koučovacích kartách. Ale čím víc jsem to zvažovala i probírala, tím lépe z toho vycházely karty bez jediného písmenka. Proč? Protože nejsou-li obrázky svázány s textem, přinášejí naprostou svobodu! Mysl by se těžko dokázala odprostit od slova, které by jen letmo přečetla… takto se nemá čeho chytit a to je jen a jen dobře. Toto je totiž největší výhoda karet pro koučink a terapii.
 
 
Jak to? Karty jsou vlastně takový novodobý “Rorschach” - tedy psychologická metoda, která využívá projekci. Jinými slovy: každý v obrázku vidí “to své”. Pravda je, že i Rorschachův test sklidil kritiku, protože každý své odpovědi  na otázku: co vidíš na obrázku? před vyřčením cenzuruje, ale  i když to člověk neřekne nahlas, sám si to uvědomí.  Navíc  karty se dají využívat i jinak. Jak?
 
 
1) Cesta
Vyberte si nejméně tři karty - jedna symbolizuje vaši současnou situaci, druhá situaci či stav, do kterého se chcete dostat a jedna či více karet jsou kroky mezi těmito dvěma body. A proč jste si vybrali právě tuto kartu? Jaké konkrétní kroky to pro vás jsou?  Je to taková projekce na ruby. Víte, co chcete - i když pokud sedíte před někým, s kým to řešíte, tak to víte pouze podvědomě a neumíte si to pojmenovat. Právě k tomu mohou karty posloužit, jako zástupný symbol, jako něco, čeho se  můžete chytit a pak už stačí jen říct, co víte, ale nevěděli jste, jak se s k tomu dostat.
 
2) Vztahy
Katy lze použít i pro rozestavění obrazce vašich vztahů. Kdy někdy slyšel o rodinných konstelacích, jde o něco takového. Jedna karta jste vy, další váš otec, matka, partner, šéf… Jeden obrazec může vyjadřovat, jak to právě cítíte a druhý, jak byste to rádi změnili. Můžete si zkusit zažít ten pocit nového rozestavění a máte o čem povídat.
 
3) Projekce - Rorschach - terapeutické použití
Zpět k Rorschachovi - vyberte si kartu, která vás  nejvíce zaujala. Co na ní je? A proč? 
Nejen dospělí, ale i děti mohou vyprávět - děti v rámci hry a zábavy a když se objeví něco, co moc zábavné není, je nasnadě podívat se tomu na zoubek. Jak dospělí, tak děti, si často zpočátku neuvědomují, že nemluví o obrázku, ale o sobě. A když si to uvědomí a třeba toho tolik neřeknou, sami to vědí i tak a to se počítá. 
 
4) Storytelling
Vyberte si kartu či karty a vyprávějte o ní příběh… Osobně můžete zažít na workshopech  např.  v Praze (spolek Storytelling, Umění v práci) či v Ostravě 
 
5) Ice breaker
Ať školíte to či to, můžete na začátku každého setkání nechat účastníky vybrat si kartu, která symbolizuje: jejich očekávání od dnešního dne, jak se dnes mají, jak se měli včera, co by rádi vyřešili, jejich vztah k tématu… a nemusí jít jen o ice breaker, obdobné otázky můžete pokládat i v průběhu akce.
 
6) Práce s dětmi
Tento bod má asi dalších sto podbodů… lze použít již to, co jsem jmenovala výše, nebo třeba: 
  • vyber si kartu, co tě zaujala a řekni proč či vyber si kartu, na které jsi ty a řekni kde jsi, co je okolo (můj syn měl naposled přes celou kartu sebe v posteli a bez hlavy...ta byla asi v oblacích :)
  • pedagog či rodič může vybrat karty, dítě povědět příběh - takže opět storytelling, ale ne s důrazem na vyprávění, ale na rozvoj fanazii
  • zkus nakreslit kartu, co se ti líbí, ev. tam nakreslit něco navíc
Karty mají i v dramatickém kroužku… přesné použití se pokusím zjistit.

7) ... 8)... Je toho spousta, ale toto myslím jako příklad pro představu stačí. Tak už je myslím jasné, co je co. Z malých lesklých kartiček s citátem vznikly velké, bez textu, nejen pro kouče a terapeuty.

Závěrem bych sahla do vlastních řad a ...wink

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Top